Denis Kopúnek
Nie sú kryptomeny iba bublina?
Kryptomeny okrem vysokého rastu sprevádza aj vysoká volatilita, pády a zlyhania jednotlivých projektov.
Historické dáta však teóriu o bubline nepotvrdzujú.
Bublina
Bubliny, ako dot-com majú na tradičných trhoch dlhú históriu. Po dosiahnutí vrcholu nastáva domino efekt a tým pádom doslova apokalypsa pre investorov. Veľmi zriedka sa stane, že bublina dosiahne vrcholy dva.
Obdobia
Najznámejšia kryptomena Bitcoin (BTC) mala za svoju históriu štyri obdobia v rade, ktoré sa javili ako bubliny:
r. 2011 nárast hodnoty z 1$ na 30 $
a následný pokles na 5 $
r. 2013 nárast hodnoty zo 129$ na 1151 $
a následný pokles na 178 $
r. 2017 nárast hodnoty zo 600$ na 19 926 $
a následný pokles na 3313 $
r. 2021 nárast hodnoty zo 4 970$ na 68 530 $
a následný pokles na 16 868 $ (v dobe písania článku)
Ak by bol Bitcoin (BTC) bublina, bola by to prvá bublina, ktorá sa nafúkla štyrikrát po sebe. Neznamená to, že to je nemožné, skôr nepravdepodobné. Cenový graf kryptomien sa nepodobá na historické bubliny, ale na krivku adopcie technológií. Nižšie si môžete pozrieť krivku adopcie internetu v 90. rokoch v porovnaní s kryptomenami dnes.
Porovnanie
Počet používateľov internetu vzrástol o 64 % za rok, zatiaľ čo kryptomeny rastú o viac ako 80 % za rok. Môžu byť kryptomeny bublina? Áno, ale dáta sa k tejto myšlienke neprikláňajú.
Na porazené spoločnosti pri dot-com bubline ako Boo.com, Kozmo.com či Pets.com si už nikto nespomenie. Naopak, spoločnosti ako Google, PayPal či Yahoo naštartovali svoju úspešnú kariéru. Drvivú väčšinu kryptomien stihne rovnaký osud ako pri porazených spoločnostiach v dot-com bubline. Avšak kryptomeny, ktoré prežijú, čaká svetlá budúcnosť.