Denis Kopúnek

Prečo investovať do kryptomien?

Investuj v malom, ale pravidelne. Pri investovaní do kryptomien to platí dvojnásobne. Drvivá väčšina ľudí si myslí, že vďaka kryptomenám zbohatne za krátky čas a práve to je tá najväčšia chyba. Samozrejme sú prípady, keď sa tak naozaj stane, ale je to veľmi malá šanca.

Kryptomenám sa venujem dlhé roky, začínal som s ťažbou kryptomien, venoval sa obchodovaniu, zažil krásne vrcholy a strmé pády, no časom som pochopil dôležitú vec: kryptomeny treba brať ako dlhodobú investíciu.

Prečo sporiť?

Opäť použijem ako príklad kryptomenu Bitcoin (BTC). Investovať svoje peniaze sa oplatí hlavne do vecí, ktoré sú limitované a majú hodnotu, resp. sú jej uchovávateľom. BTC v princípe spĺňa obe kritériá a práve preto sa nazýva digitálnym zlatom. BTC je ako jazda na horskej dráhe a dokáže sa pohrať s nervovou sústavou neskúseného investora. Aj napriek obrovským výkyvom ceny si BTC už vyše 13 rokov udržiava rastúci trend a ten ani zďaleka nekončí, práve naopak.

Revolučné na blockchaine je to, akým spôsobom využíva už existujúce technológie. Blockchain umožnil ľuďom vymieňať alebo vytvárať záznamy úplne bezpečnou cestou bez pomoci tretích strán.

Krypomeny sú stále iba na začiatku svojej cesty

Je to rozvíjajúci sa trh, ktorý každoročne naberá na sile a to najvyššie zhodnotenie môžeme očakávať o niekoľko rokov. Kryptomeny používa vyše 80 miliónov ľudí na celom svete.

Je to zhodné číslo s počtom užívateľov internetu v roku 1998. Internet dnes využíva skoro každý človek, podobné to bude aj s kryptomenami. Práve preto sa oplatí odkladať časť svojich peňazí do indexových fondov naviazaných na kryptomenový trh, kde je z dlhodobého hľadiska potenciál zhodnotenia v stovkách až tisíckach percent.

Položte si otázku

Je pre vás dostačujúci 3% úrok na sporiacom produkte vo vašej banke?

Možno si poviete, že 3% za rok sú fajn, ale nezabúdajte na čoraz väčšiu infláciu. Medziročná inflácia na Slovensku 2020-2021 dosahovala výšku minimálne 5,1%. Ak vám vaša banka garantuje zisk 3% za rok a inflácia v tom istom roku dosiahne 5%, to znamená, že máte -2% na vašom sporiacom produkte za daný rok a vaše úspory sa znehodnocujú.

Ochráňte si svoje úspory. Investujte v malom, ale pravidelne do kryptomenových indexových fondov.