Denis Kopúnek

Zložité jednoducho

Čo sú to kryptomeny?
Spýtajte sa túto otázku softvérového inžiniera a budete počuť o algoritmoch a dátových štruktúrach.
Položte rovnakú otázku bankárovi a bude počuť o podvode či nafúknutej bubline, ktorá čoskoro praskne. Ak sa opýtate investora, povie vám o príležitosti, ako zabezpečiť svoju budúcnosť.

Bitcoin

Bitcoinová sieť funguje od roku 2009. Vytvoril ju človek alebo skupina ľudí pod pseudonymom Satoshi Nakamoto.

Jedinečnosť Bitcoinu je jeho úplná decentralizácia. Je zámerne navrhnutý tak, aby nikto zo záujmových skupín alebo vlád nevedel menu nijako umelo ovplyvňovať, falšovať a aby nebolo možné zhabať Bitcoinové účty či spôsobovať infláciu.

Bitcoin je deflačná mena. Celkové množstvo Bitcoinov je konečné a dopredu známe. Tvorba nových Bitcoinov sa zastaví v roku 2140 a ich počet nikdy neprekročí 21 miliónov kusov. Ich uvoľňovanie do obehu sa definuje iba matematickými zákonmi. Platby v Bitcoinovej sieti trvajú pár sekúnd až minút a sú za minimálne alebo nulové náklady.

Blockchain

Blockchain je distribuovaná databáza, v ktorej sú navždy uložené všetky záznamy, ktoré sme do nej vložili. Blockchain nie je ani tak úplne novou revolučnou technológiou – všetky prvky, ktoré využíva (internet, kryptografiu a prenosový protokol), sú tu s nami už desiatky rokov.

Revolučné na blockchaine je to, akým spôsobom využíva už existujúce technológie. Blockchain umožnil ľuďom vymieňať alebo vytvárať záznamy úplne bezpečnou cestou bez pomoci tretích strán.

Väčšina kryptomien má svoju vlastnú Blockchain technológiu.

Táto technológia má globálne využitie vo viacerých odvetviach hospodárstva a priemyslu. Napríklad Blockchain kryptomeny Ethereum (ETH) využívajú spoločnosti ako Microsoft či IBM v zabezpečovaní kyberbezpečnosti. Blockchain kryptomeny Iota (MIOTA) využívajú automobilové spoločnosti ako BMW či Volkswagen a kryptomenu Ripple (XRP) používa vyše 200 svetových bánk.

Samotný Blockchain je to najpodstatnejšie vo svete kryptomien, pretože kryptomeny sú iba produkt tejto technológie. Blockchain sa bude využívať čoraz viac pri postupnej celosvetovej digitalizácií. To znamená, že kryptomeny s využiteľnou technológiou majú dlhodobý potenciál rastu svojej hodnoty.

krypto spoločnosti